Tun Mohammed Haniff Bin Omar Tun Mohammed Haniff Bin Omar

Tun Mohammed Haniff Bin Omar
 

A Historical Narrative Ceremony on  RMP's Personage's Struggles to Obtain and Maintain the Country's Independence

Tun Mohammed Haniff Bin Omar

   Born on 16th January 1939 in Telok Anson, Perak. Tun Mohammed Haniff Omar received his early education at the Anglo-Chinese School and later pursued his studies at the Malay College of Kuala Kangsar (MCKK). Graduated with a Bachelor of Arts from the University of Malaya, Singapore in 1959 and a Bachelor (Honours) in Law from the University of Buckingham, London. He began his career with the Royal Malaysia Police (RMP) as a Cadet Assistant Superintendent of Police effective 8 June 1959 and has held various level of commands from the Investigating Officer at the Melaka Tengah (April 1960) and Jasin Assistant Police Chief (30 November 1960). Subsequently he was the Assistant Officer in Charge of Crime Investigation (South), Pahang (2 December 1960), Staff Officer of the Special Branch, Bukit Aman, Kuala Lumpur (16 January 1962), Staff Officer of the Special Branch, Selangor (8 August 1966), Ipoh OCPD, Perak (July 20, 1967), Chief Staff Officer (Police) National Operations Council (18 May, 1969), Head of Special Branch, Selangor (20 December, 1969), Melaka Police Chief (7 September 1970), Selangor Police Chief (6 December 1971 ), Director of Special Branch (31 January 1973) and Deputy Inspector General of Police (1 February 1973).

   Effective 8 June 1974, Tun Haniff was appointed as a Inspector-General of Police for 20 years before retiring from service on 15 January 1994. He was the youngest and longest serving individual ever mandated to hold the post. During his 35-year career with the RMP, he was also involved in many of the nation's historic events which among others included being one of the five members of the police who escorted Tunku Abdul Rahman in the Manila Conference during the establishment of MAPHILINDO in 1963. Tun Haniff was also one of the representatives for the Malaysian Government in the Peace Treaty signed by the Communist Party of Malaya (CPM) with the Government of Malaysia and Thailand on 2 December 1989 in Haadyai, Thailand.

  Among the awards earned during his service are the Panglima Mangku Negara (PMN-1976), Bintang Dato' Seri Panglima Taming Sari Perak (SPTS - 1978), Darjah Mahkota Johor Yang Amat Mulia Pangkat Yang Pertama ‘Seri Paduka Mahkota Johor' (SPMJ - 1980) and the Honorary Doctorate of Law by His Royal Highness the Chancellor of University Kebangsaan Malaysia (1989). Upon retirement, Tun Haniff has been actively involved within the corporate world holding important positions such as the Chairman of Maxis Communications Berhad, General Corporation Berhad, Park May Berhad, Deputy Chairman of Genting Berhad and Resorts World Berhad, the Board of Director for AMMB Holdings Berhad, AMFB Holdings Berhad, AmBank Berhad and AmIslamic Bank Berhad. In addition, he was previously appointed as Deputy Chairman of Malaysian Institute of Management (MIM), President of the Malaysian Branch of the Royal Asiatic Society (MBRAS), the Malaysian Equine Council, a Council Member of the Malaysia Crime Prevention Foundation, Chairman of the Tun Razak Foundation and the Trustees of the National Heart Foundation.